Ministrul Afacerilor Externe, Luminiţa Odobescu, participă, marţi şi miercuri, la reuniunea şefilor diplomaţiilor din statele membre NATO, care are loc la Bruxelles.

Potrivit unui comunicat MAE transmis AGERPRES, reuniunea cuprinde trei sesiuni, la care se vor aborda dezvoltările din vecinătatea sudică a NATO, evoluţiile din Ucraina, inclusiv atacurile Rusiei asupra infrastructurii critice, implicarea forţelor armate din Coreea de Nord, relaţia NATO – Ucraina, cu accent pe reformele interne şi cooperarea NATO – UE.

Ultima sesiune va fi dedicată agendei strategice a NATO, priorităţilor aliate din perspectiva Summitului de la Haga, în special consolidarea măsurilor de întărire a Flancului estic, parte a răspunsului aliat la ameninţările din partea Rusiei, a precizat MAE.

Discuţiile din cadrul sesiunii dedicate vecinătăţii sudice vor avea loc cu participarea Regelui Abdallah al Regatului Haşemit al Iordaniei.

Sesiunea dedicată Ucrainei va fi în format NUC (Consiliul NATO – Ucraina), cu participarea ministrului de Externe de la Kiev, Andrii Sîbiha, şi a Înaltului Reprezentant UE pentru Politica Externă şi de Securitate Comună, Kaja Kallas.

AGERPRES

Sursa: Newsinn

Articolul precedentCRIN ANTONESCU: E NEVOIE CA PNL SĂ SE APROPIE MAI MULT DE OAMENI, PENTRU CĂ ÎNTR-ADEVĂR RELAȚIA ASTA ESTE CLARĂ ȘI ESTE CAUZALĂ
Articolul următorȘEDINȚĂ CRUCIALĂ LA PNL DUPĂ ALEGERI. SE FAC NOILE ALIANȚE ȘI SE ÎMPART TABERELE