Ministrul Sorin Cîmpeanu: ”Vom începe şcoala cu prezenţă fizică, fără niciun fel de scenarii”

Ministrul Sorin Cîmpeanu: ”Vom începe şcoala cu prezenţă fizică, fără niciun fel de scenarii”
Sorin Cîmpeanu a fost întrebat, joi seară, la un post TV, cum va începe şcoala în septembrie şi a răspuns: ”Cu prezenţă fizică. Asta este decizia la acest moment. Suntem obligaţi, însă, să luăm în calcul, posibilitatea de rezervă, în cazul total nedorit, o situaţie în care eu personal am dreptul să nu cred, având în vedere că în şcoli se respectă regulile mai riguros decât în multe alte medii, având în vedere procentul celor vaccinaţi, având în vedere respectarea regulilor, am dreptul să cred că vom începe şcoala cu prezenţă fizică, fără niciun fel de scenarii. Elevii care au contraindicaţii medicale sau care prezintă simptome, vor sta în continuare acasă, şcoala fiind obligată, în continuare, să le asigure accesul la procesul de învăţare în sistem online. Dar pentru toţi ceilalţi elevi, şcoală cu prezenţă fizică”.
Citește și
- 10:18Nicușor Dan ar putea desemna premierul astăzi: când va fi votul în Parlament
- 12:31Exclusiv la „Culisele Statului Paralel”: Călin Georgescu, față în față cu Anca Alexandrescu, duminică de la 20:55
- 07:36Interviu EXCLUSIV Ana Maria Păcuraru: Fostul avocat al lui Donald Trump interviu bombă pentru Realitatea PLUS
- 23:35Guvernul Veștea a picat la vot în Parlament. Numărătoarea oficială: 189 de voturi pentru, 23 împotrivă
Urmărește știrile Realitatea din PNL și pe Google News
























