Nicuşor Dan, despre o eventuală implicare a României în misiunile de deminare din Strâmtoarea Ormuz: ”Nu suntem încă acolo”

Nicuşor Dan, despre o eventuală implicare a României în misiunile de deminare din Strâmtoarea Ormuz: ”Nu suntem încă acolo”
Scris de Daniel Onescu Publicat: 31 mar. 2026, 08:10
Președintele Nicușor Dan a afirmat luni seară că mai multe state au pregătit planuri pentru a interveni în operațiuni de deminare în Strâmtoarea Ormuz, după încetarea focului. În ceea ce privește o eventuală implicare a României în astfel de misiuni, șeful statului a subliniat că ”nu suntem încă acolo”.
Citește și
- 15:20Comisia Europeană, despre alerta energetică din România: „Situația este tensionată, dar rămâne sigură și stabilă”
- 14:18Siria: Fostul dictator Bashar al-Assad și opt apropiați ai săi, condamnați la moarte
- 10:13Claudia Fuentes Julio: Autorităţile ruse continuă să aplice tortura şi relele tratamente la scară largă
- 08:11ONU: În pofida armistițiului, 'genocidul continuă' în Fâșia Gaza, cu peste 1.200 de morți în 10 luni
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PNL și pe Google News

























