Politica Externa· 1 min citire

Mihai Tudose confirmă că va fi primul pe lista comună PSD-PNL la europarlamentare

26 mar. 2024, 06:39
Actualizat: 26 mar. 2024, 06:39
Mihai Tudose confirmă că va fi primul pe lista comună PSD-PNL la europarlamentare

Mihai Tudose confirmă că va fi primul pe lista comună PSD-PNL la europarlamentare

Articol scris de Daniel Onescu

Europarlamentarul PSD Mihai Tudose a confirmat faptul că va fi primul pe lista comună PSD-PNL pentru europarlamentare. Într-o intervenție la Realitatea Plus, acesta a afirmat că decizia a fost luată, dar urmează a fi validată în forurile de conducere.

Europarlamentarul PSD Mihai Tudose a confirmat faptul că va fi primul pe lista comună PSD-PNL pentru europarlamentare. Într-o intervenție la Realitatea Plus, acesta a afirmat că decizia a fost luată, dar urmează a fi validată în forurile de conducere. De asemenea, Tudose a mai confirmat o serie de candidaturi comune, în teritoriu, despre care inițial s-a vorbit pe surse.

Într-o intervenție în exclusivitate la Realitatea Plus, Mihai Tudose a explicat că decizia ca el să deschidă lista comună pentru europarlamentare a fost luată pentru că PSD ar avea un bazin electoral mai mare decât PNL.

De asemenea, fostul premier a confirmat o serie de scenarii stabilite pentru candidații din teritoriu. Astfel, în județul Timiș, candidatul la Primăria Timișoara va fi desemnat de PNL, iar la șefia CJ de către PSD, numele vehiculate fiind fostul edil Nicolae Robu și Alfred Simonis.

Liste comune vor fi și în județlul Bacău, în timp ce pentru județele Satu Mare si Mureş se analizează încă această variantă.

În schimb, pentru Primăria Brașov candidatul comun al coaliției ca fi fin partea PNL, George Scripcaru, însă la Consiliul Județean cele două partide vor avea liste și candidai separați.


Sursa: Newsinn

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea din PNL și pe Google News

Mai multe știri din Politica Externa