CEI CU UN CONSUM RIDICAT DE ENERGIE VOR BENEFICIA DE FACTURI MAI MICI CU 30-35%. EXPLICAȚIA LUI BURDUJA

CEI CU UN CONSUM RIDICAT DE ENERGIE VOR BENEFICIA DE FACTURI MAI MICI CU 30-35%. EXPLICAȚIA LUI BURDUJA
Ministrul Energiei - Sebastian Burduja a explicat că cei cu un consum ridicat de energie vor beneficia de facturi mai mici cu 30-35%
După eliminarea plafonării prețurilor la energie, facturile vor scădea, dar nu pentru toată lumea. Ministrul Energiei - Sebastian Burduja a explicat că cei cu un consum ridicat de energie vor beneficia de facturi mai mici cu 30-35%, asta pentru că furnizorii vor trebui să devină mai competitivi.
Până la 1 aprilie, prețurile rămân plafonate pentru a asigura prețuri constante în această iarnă. După această dată, oamenii vor putea compara ofertele furnizorilor și vor putea alege varianta cea mai avantajoasă pentru ei.
Burduja a menționat că românii cu venituri mici, care nu își permit să plătească costul energiei, vor fi protejați. El a adăugat că sprijinirea acestor persoane nu va reprezenta un efort bugetar semnificativ pentru stat.
Sursa: Realitatea Din PNL
Citește și:
- 10:34 - Stelian Tănase, atac fără precedent la adresa PNL: „V-ați lăsat aserviți de Iohannis și ați mers să lingeți clanțele”
- 17:41 - Crin Antonescu îi ia apărarea lui Nicușor Dan: „Nu-l alegi președinte pe unul ca să-l subestimezi. A avut curajul să piuie”
- 17:37 - Bolojan fuge din nou de jurnaliști și se enervează când i se pun întrebări incomode – VIDEO
- 15:39 - Guvernul recunoaște oficial că România poate pierde bani din PNRR- ANALIZĂ
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PNL și pe Google News














