Ionuț Stroe: „A existat o imensă presiune publică şi politică în legătură cu pragul pentru abuzul în serviciu”

Ionuț Stroe: „A existat o imensă presiune publică şi politică în legătură cu pragul pentru abuzul în serviciu”
Ionuț Stroe - purtătorul de cuvânt al PNL a vorbit despre pragul privind abuzul în serviciu, subiect care a generat o presiune mare publică și politică.
Ionuț Stroe - purtătorul de cuvânt al PNL a vorbit despre pragul privind abuzul în serviciu, subiect care a generat o presiune mare publică și politică.
„A existat o imensă presiune publică şi politică în legătură cu stabilirea acestui prag. Eu vă comunic decizii ale conducerii celor două partide, cel puţin la PNL. Au urmat alte dezbateri în care au opinat specialişti din zona Ministerului Justiţie şi au propus 9.000 de lei, o sumă rezonabilă, uşor de recuperat în cazul unui prejudiciu, din zona a trei salarii minime pe economie”, a spus Ionuț Stroe.
„Noi sperăm să nu fie din Parlament, probabil că Curtea urmează să se pronunţe. Au existat situaţii în care CCR a schimbat decizia. La fel, CCR poate să respecte decizia Parlamentului, există ţări unde nu există acest prag pentru incriminarea abuzului în serviciu. Nu este un game show, este o dezbatere activă”, a mai spus Ionuț Stroe, la un post TV.
Sursa: Realitatea Din PNL
Citește și:
- 22:18 - Călin Georgescu critică modul în care România a gestionat cazul Pfizer și programul SAFE: „Totul trebuie să contești. Din start” VIDEO
- 22:01 - Călin Georgescu: „Apa și Hrana – „Armele de gherilă economică” ale României”
- 21:49 - Soluția lui Călin Georgescu pentru criza politică din România: „Guvern de Reconciliere Națională”. Ce partide ar trebui să facă parte VIDEO
- 21:34 - Călin Georgescu: „România va înlocui conductele de petrol cu conducte de apă”. Profeția despre prăbușirea alimentară a Europei
Urmărește știrile Realitatea din PNL și pe Google News











