LIGIA DECA ANUNȚĂ PROIECTUL ”ȘCOLI SIGURE”, DERULAT ÎMPREUNĂ CU UNICEF ȘI COMISIA EUROPEANĂ

LIGIA DECA ANUNȚĂ PROIECTUL ”ȘCOLI SIGURE”, DERULAT ÎMPREUNĂ CU UNICEF ȘI COMISIA EUROPEANĂ
Ligia Deca, ministrul Educației, a anunțat demararea proiectului „Școli Sigure”, o inițiativă importantă realizată în colaborare cu UNICEF și Comisia Europeană
Ligia Deca, ministrul Educației, a anunțat demararea proiectului „Școli Sigure”, o inițiativă importantă realizată în colaborare cu UNICEF și Comisia Europeană. Acesta vine ca o reacție necesară în contextul preocupărilor crescânde legate de violența școlară și de sănătatea emoțională a elevilor.
“Planul de combatere a violenței școlare devine realitate o dată cu demararea activităților din cadrul proiectului „Politici și resurse pentru școli sigure și suportive”, derulat de Ministerul Educației, în colaborare cu UNICEF și Direcția Generală pentru Sprijinirea Reformelor Structurale a Comisiei Europene (DG REFORM)”, anunță Ligia Deca, ministrul Educației.
Aceasta explică faptul că datorită acestui proiect România va beneficia de o analiză reprezentativă la nivel național cu privire la abilitățile sociale și emoționale ale elevilor de gimnaziu; ghiduri fundamentate științific pentru integrarea dezvoltării socio-emoționale în predare și managementul clasei; resurse privind utilizarea sănătoasă a tehnologiei, internetului și social media; curs de formare pentru comunitatea școlară pentru promovarea unui climat pozitiv și sigur.
Noua conducere a Colegiului Medicilor din România a fost validată. Cine sunt cei care vor controla cadrele din sănătate până în 2028
“Această inițiativă este o continuare a eforturilor mele și ale Ministerului Educației de combatere și prevenire a violenței și a consumului de droguri în mediul școlar“, subliniază Deca.
Amintim că Ministerul Educației este parte a efortului interministerial, la inițiativa ministrului liberal Cătălin Predoiu, în care sunt incluse MAI, Ministerul Culturii, Ministerul Familiei, lansată în anul 2023. În urma acestui parteneriat între instituții, elevi din toată țara au beneficiat de campanii de informare și activități la clasă derulate de polițiști, reprezntanți ai ONG-urilor de profil și ai instituțiilor din subordinea ministerelor implicate, despre pericolele consumului de droguri și ale violenței în mediul școlar.
Mircea Fechet anunță o premieră în România: Parteneriat cu Google pentru combaterea transportului ilegal de lemn
Sursa: Realitatea Din PNL
Citește și:
- 20:57 - Explicația surprinzătoare a Maiei Sandu după decretul pentru Traian Băsescu: „Nu puteam face asta mai devreme”
- 14:48 - Trimisul administrației Trump: „Granițele deschise și cenzura împing Europa spre declin”
- 14:30 - Nick Adams: „Îmi doresc ca românii să se îndrăgostească de America cunoscând-o direct, așa cum și eu m-am îndrăgostit de țara și de poporul dumneavoastră”
- 14:26 - George Simion: „Un continent care nu își poate apăra granițele, economia și identitatea nu va rămâne o putere globală”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PNL și pe Google News














