Ludivoc Orban îi face atenți pe partenerii de Coaliție: "Nu înţeleg ce treabă are domnul Ghinea cu reformele în justiţie"

Ludivoc Orban îi face atenți pe partenerii de Coaliție: "Nu înţeleg ce treabă are domnul Ghinea cu reformele în justiţie"
Preşedintele PNL, Ludovic Orban, s-a declarat duminică convins că alocarea fondurilor din PNRR nu are „nicio legătură" cu reformele în justiţie.
Preşedintele PNL, Ludovic Orban, s-a declarat duminică convins că alocarea fondurilor din PNRR nu are „nicio legătură" cu reformele în justiţie.
Întrebat despre posibilitatea ca ministrul responsabil cu fondurile europene, Cristian Ghinea, să propună condiţionare PNRR de implementarea reformelor în justiţie, preşedintele PNL a răspuns: "Nu înţeleg ce treabă are domnul Ghinea cu reformele în justiţie".
- "De altfel, desfiinţarea SIIJ-ului a trecut de Camera Deputaţilor, sigur, trebuie să convenim asupra unei forme finale care să fie votată, pentru că se votează în Parlament, nu se poate emite ordonanţă de urgenţă, şi dacă nu sunt de acord toţi partenerii de coaliţie nu face majoritatea, vom găsi o soluţie. În ceea ce priveşte legile justiţiei, ele sunt într-un stadiu avansat de negociere, în ceea ce priveşte propunerile de modificare ale Codului penal, deja sunt lansate în transparenţă şi ele deja au fost discutate, se fac paşi serioşi, dar nu au nicio legătură cu PNRR. E o găselniţă, nu a existat niciodată nicio legătură între PNRR şi reformele în justiţie ", a precizat Orban.
"Obiectivul nostru este ca PNRR, chiar dacă nu este aprobat şi nu suntem între primele 16 ţări, să fie un instrument de dezvoltare a României, să nu fie, în niciun caz, un eşec. Negocierile continuă, sunt convins că la sfârşitul lui septembrie, începutul lui octombrie, va fi aprobat (...). Problema e să pregătim implementarea lui cât mai rapidă, prin simplificarea procedurilor, prin crearea rapidă a mecanismului instituţional de implementare, prin acordarea către autorităţile locale care au viteza de implementare a proiectelor a cât mai multor tipuri de proiecte pe care le pot derula pe tipurile de finanţări care există în PNRR. Şi am convingerea că pentru noi, PNRR reprezintă o oportunitate uriaşă pe care o vom fructifica în beneficiul României ", a declarat Ludovic Orba, duminică, la finalul şedinţei Colegiului Director al PNL Bihor.
Sursa: Realitatea Din PNL
Citește și:
- 14:04 - Guvernul Bolojan, la proba bugetului. Săptămână de foc pentru Coaliție
- 15:07 - Analiză integrată finală - Ordonanță de urgență pentru stabilirea unor măsuri referitoare la resursele umane necesare instituțiilor de apărare, ordine publică şi securitate naţională
- 11:22 - Ministerul Educației, fără ministru de două luni. Bolojan ar amâna numirea ca să poată tăia veniturile
- 11:18 - Cristian Tudor Popescu, despre prestația lui Nicușor Dan la Washington: "Mi-e rușine de rușinea lui"
Urmărește știrile Realitatea din PNL și pe Google News











