Ministrul Nazare despre taxa pe coletele Temu și Shein: Protejează 50-60 de mii de antreprenori români

Ministrul Nazare despre taxa pe coletele Temu și Shein: Protejează 50-60 de mii de antreprenori români
Ministrul Alexandru Nazare a declarat joi într-o conferință de presă, că taxa pe coletele
Ministrul Alexandru Nazare a declarat joi într-o conferință de presă, că taxa pe coletele din afara spațiului Uniunii Europene, este o taxă logistică, menită să-i protejeze pe antreprenorii români ale căror afaceri online aveau de suferit.
„Taxa pe care am introdus-o este o taxă logistică. Această decizie a fost luată de curând în ECOFIN. Vom lua o decizie. N-aș vrea să vă răspund astăzi la această temă, pentru că n-am discutat cu absolut nimeni din coaliție, nici cu prim-ministrul. Vom evalua opțiunile și vom face un anunț în acest sens. În orice caz, această taxă logistică protejează 50-60 de mii de antreprenori români care au văzut o scădere importantă în cifrele de afaceri care vindeau online și care au suferit enorm din cauza invaziei de mici colete din țări terțe”, a declarat ministrul de Finanțe.
Începând cu 1 ianuarie 2026, România a introdus o taxă unitară de 25 de lei pentru fiecare colet provenit din state din afara Uniunii Europene. Măsura se va aplica inclusiv comenzilor efectuate pe platforme populare precum Temu, Shein sau AliExpress.
Sursa: Realitatea Din PNL
Citește și:
- 16:44 - Bolojan, huiduit la Iași. I se cere demisia - VIDEO
- 15:13 - Ion Cristoiu șterge pe jos cu Gigi Becali: ”E un oier care a ajuns miliardar prin șmecherii” -VIDEO
- 13:54 - Luis Lazarus: ”România nu are industrie și strategie. Se împrumută. Poporul e consultat doar din patru în patru ani”-VIDEO
- 13:52 - Bogdan Hossu spulberă noua lege a salarizării. ”Sporurile pentru condițiile de muncă au scăzut” -VIDEO
Urmărește știrile Realitatea din PNL și pe Google News














