MOȚIUNEA DE CENZURĂ ÎMPOTRIVA COMISIEI EUROPENE PICĂ LA VOTUL EURODEPUTAȚILOR

MOȚIUNEA DE CENZURĂ ÎMPOTRIVA COMISIEI EUROPENE PICĂ LA VOTUL EURODEPUTAȚILOR
Votul s-a făcut prin apel nominal
Moțiunea de cenzură împotriva Comisiei Europene conduse de Ursula von der Legea a fost respinsă.
Demersul a fost inițiat de eurodeputatul român Gheorghe Piperea, membru în grupul Conservatorilor și Reformiștilor Europeni.
Moțiunea invoca "lipsa de transparență în legătură cu schimbul de mesaje dintre Ursula von der Leyen cu CEO‑ul Pfizer" în timpul negocierilor pentru vaccinuri anti‑Covid și "ingerința în alegeri naționale (România și Germania), prin aplicarea abuzivă a legislației DSA (servicii digitale)".
Ședința s-a desfășurat în plenul PE reunit la Strasbourg
Au fost 175 de voturi pentru moțiune, 360 împotriva acesteia şi 18 abţineri.
Votul s-a făcut prin apel nominal.
A fost pentru prima oară în ultimii 11 ani când un executiv comunitar a fost vizat de o moţiune de cenzură.
Citește și:
- 10:34 - Stelian Tănase, atac fără precedent la adresa PNL: „V-ați lăsat aserviți de Iohannis și ați mers să lingeți clanțele”
- 17:41 - Crin Antonescu îi ia apărarea lui Nicușor Dan: „Nu-l alegi președinte pe unul ca să-l subestimezi. A avut curajul să piuie”
- 17:37 - Bolojan fuge din nou de jurnaliști și se enervează când i se pun întrebări incomode – VIDEO
- 15:39 - Guvernul recunoaște oficial că România poate pierde bani din PNRR- ANALIZĂ
Urmărește știrile Realitatea din PNL și pe Google News














