Nicolae Ciucă, după ce furnizorii de energie au anunțat că au probleme cu banii: „Suntem în măsură să îi sprijinim”

Nicolae Ciucă, după ce furnizorii de energie au anunțat că au probleme cu banii: „Suntem în măsură să îi sprijinim”
Nicolae Ciucă - premierul României a dat asigurări, sâmbătă, că Guvernul este în măsură să sprijine furnizorii de energie dacă vor avea probleme cu banii.
Nicolae Ciucă - premierul României a dat asigurări, sâmbătă, că Guvernul este în măsură să sprijine furnizorii de energie dacă vor avea probleme cu banii.
„Am analizat toate aceste aspecte, am analizat ca o parte din furnizori să aibă probleme și suntem în măsură să îi sprijinim dacă vor avea probleme. În UE se discută o măsură pentru cei care au probleme, asigurându-se cash-flow”, a sspus premierul, sâmbătă, la şcoala de vară a Tineretului Naţional Liberal.
Premierul a spus că toate obiectivele asumate de guvern în cadrul Planului Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR) au fost atinse până în prezent.
„Ştiţi cu toţii cât de multă emoţie şi cât de multă dezbatere a fost pe marginea PNRR: a fost o serie întreagă de temeri, legate de faptul că nu vom reuşi să ne atingem jaloanele, să ne atingem ţintele, să atragem primii bani din PNRR. Ei, vă pot spune că, până în momentul de faţă, toate obiectivele asumate la nivelul Guvernului au fost îndeplinite la timp - este adevărat, cu destul de multă dificultate uneori, şi pe ultima sută de metri, iar aici chiar vă dau un sfat: nu lăsaţi niciodată să treacă timpul fără să rezolvaţi problemele la timp pentru că este singura resursă pe care nu o recuperăm niciodată (...).
Revenind la PNRR, iacătă, nu mai târziu de sfârşitul acestei săptămâni am primit avizul de la Comisia Europeană în care prima cerere de finanţare a fost aprobată, primul calup de 4 miliarde de euro vor veni în ţară şi vor sprijini tot ceea ce înseamnă programul de investiţii din România”, a afirmat Nicolae Ciucă sâmbătă, la Şcoala de vară a tineretului Naţional Liberal.
Sursa: Realitatea Din PNL
Citește și:
- 14:04 - Guvernul Bolojan, la proba bugetului. Săptămână de foc pentru Coaliție
- 15:07 - Analiză integrată finală - Ordonanță de urgență pentru stabilirea unor măsuri referitoare la resursele umane necesare instituțiilor de apărare, ordine publică şi securitate naţională
- 11:22 - Ministerul Educației, fără ministru de două luni. Bolojan ar amâna numirea ca să poată tăia veniturile
- 11:18 - Cristian Tudor Popescu, despre prestația lui Nicușor Dan la Washington: "Mi-e rușine de rușinea lui"
Urmărește știrile Realitatea din PNL și pe Google News











