Nicolae Ciucă își va depune, astăzi, candidatura la șefia PNL

Nicolae Ciucă își va depune, astăzi, candidatura la șefia PNL
Potrivit surselor Realitatea PLUS, Ciucă este singurul candidat la conducerea partidului, pentru moment
Astăzi este termenul limită pentru depunerea candidaturilor pentru șefia PNL. Prin urmare, premierul Nicolae Ciucă este așteptat să ajungă în cursul zilei la sediul din Modrogan. Potrivit surselor Realitatea PLUS, Ciucă este singurul candidat la conducerea partidului, pentru moment.
Regula spune că trebuie să fie susținut de 10 organizații. Conform statutului PNL, candidatura se depune după prezentarea unui proiect de moţiune, și orice membru de partid poate candida dacă are o vechime în partid de cel puţin 5 ani. Membrii Biroul Executiv al partidului s-au reunit, marți seara, pentru a stabili o derogare de vechime pentru Nicolae Ciucă, astfel încât actualul premier să poată candida la şefia partidului.Congresul extraordinar al PNL urmează să aibă loc la sfârșitul acestei săptămâni, pentru alegerea noului președinte al partidului. Mai exact, liberalii își vor alege viitorul lider duminică, 10 aprilie, de la ora 11:00, la Palatul Parlamentului.Nicolae Ciucă spunea inițial că nu este interesat de această candidatură. Voci din partid spun însă că debarcarea lui Cîțu de la conducerea PNL s-a făcut tocmai pentru ca Ciucă să poată candida.Până în prezent au mai existat două precedente: Florin Cîțu și Theodor Stolojan, în ambele cazuri fiind acordate derogări de la condiția de vechime.Reamintim că Florin Cîțu a demisionat pe 2 aprilie, după un mandat de doar șase luni în fruntea PNL, în urma unui congres organizat în plină pandemie, anul trecut, pe 25 septembrie. În prezent, Gheorghe Flutur, prim-vicepreședinte, a fost desemnat președinte interimar al PNL până la congres.
Sursa: Realitatea de Bucuresti
Citește și:
- 14:04 - Guvernul Bolojan, la proba bugetului. Săptămână de foc pentru Coaliție
- 15:07 - Analiză integrată finală - Ordonanță de urgență pentru stabilirea unor măsuri referitoare la resursele umane necesare instituțiilor de apărare, ordine publică şi securitate naţională
- 11:22 - Ministerul Educației, fără ministru de două luni. Bolojan ar amâna numirea ca să poată tăia veniturile
- 11:18 - Cristian Tudor Popescu, despre prestația lui Nicușor Dan la Washington: "Mi-e rușine de rușinea lui"
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PNL și pe Google News











