Nicolae Ciucă: „Vom avea necesarul de gaz pentru consumul propriu. Putem asigura gaz și pentru vecini”

Nicolae Ciucă: „Vom avea necesarul de gaz pentru consumul propriu. Putem asigura gaz și pentru vecini”
Premierul Nicolae Ciucă a participat, marți, la ceremonia de semnare a contractului necesar finalizării tranzacției de achiziție de către S.N.G.N. Romgaz S.A. a acțiunilor emise de ExxonMobil Exploration and Production Romania Limited (pentru preluarea participației în perimetrul Neptun Deep).
Premierul Nicolae Ciucă a participat, marți, la ceremonia de semnare a contractului necesar finalizării tranzacției de achiziție de către S.N.G.N. Romgaz S.A. a acțiunilor emise de ExxonMobil Exploration and Production Romania Limited (pentru preluarea participației în perimetrul Neptun Deep).
„Iată, în sfârșit, în acest moment urmează să aibă loc semnarea documentelor oficiale de preluare a activelor de către Romgaz de la Exxon pentru ceea ce înseamnă 50% din perimetrul Neptun Deep. Este activitatea care a fost pregătită astfel încât să putem să continuăm demersurile de la nivelul Guvernului pentru a putea să dezvoltăm tot ceea ce înseamnă capacitatea statului român de a-și îndeplini obiectivul pentru a deveni independent din punct de vedere al resurselor energetice, iar gazul este una dintre ele”, a declarat premierul.
Sursa: Realitatea Din PNL
Citește și:
- 19:16 - Nicușor Dan, reacție despre șeful Armatei cercetat de DNA: „Am avut o discuție și o să mai am una”
- 14:13 - Nicușor Dan, prima reacție după explozia dronei din Constanța: "Nu vor mai exista pericole pentru populație"
- 13:24 - După ani în care ni s-a spus că România este pregătită pentru orice scenariu, constatăm în fiecare săptămână că autoritățile sunt luate prin surprindere de fiecare incident
- 13:18 - Alexandra Păcurau: „Ce s-ar fi întâmplat dacă drona exploda la Oil Terminal?”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PNL și pe Google News











