PROGRAM DE GUVERNARE PNL: MENȚINEM RITMUL DE INVESTIȚII PUBLICE DE PESTE 7% DIN PIB ȘI CONTINUĂM PRIORITIZAREA INVESTIȚIILOR ÎN INFRASTRUCTURA FIZICĂ

PROGRAM DE GUVERNARE PNL: MENȚINEM RITMUL DE INVESTIȚII PUBLICE DE PESTE 7% DIN PIB ȘI CONTINUĂM PRIORITIZAREA INVESTIȚIILOR ÎN INFRASTRUCTURA FIZICĂ
Menținem ritmul de investiții publice de peste 7% din PIB și continuăm prioritizarea investițiilor în infrastructura fizică.
Menținem ritmul de investiții publice de peste 7% din PIB și continuăm prioritizarea investițiilor în infrastructura fizică.
Politica fiscală a României trebuie să rămână orientată spre interesele mediului de afaceri, pentru a continua stimularea productivității, inovării și competitivității generale a economiei românești.
Guvernarea liberală a crescut investițiile publice în 2024
Guvernarea liberală a crescut investițiile publice de la un nivel de 43 mld lei/an la sfârșitul anului 2019, la un nivel de peste 130 miliarde lei în anul 2024, acestea devenind un motor al creșterii economice pentru România, lucru bazat în principal pe implementarea proiectelor de infrastructură și absorbție a fondurilor europene.
Planul de reînnoire industrială promovat de PNL
Planul de reînnoire industrială promovat de PNL prin acordarea de ajutoare de stat în sectoare cheie ale economiei naționale, reprezintă o prioritate, în domeniul alocărilor bugetare anuale.
PNL îşi propune acordarea de ajutoare de stat în valoare de 3 miliarde euro pentru stimularea unor investiții private de 10 mld de euro în cadrul programului de reînnoire industrială „România produce”:
Citește și: Daniela Cîmpean a semnat contractul de finanțare pentru modernizarea DJ 106G Miercurea Sibiului – Dealul Bogatului
• Investiții strategice în economia națională
• Sprijin pentru industria prelucrătoare și valorificarea resurselor naturale naționale
• Dezvoltarea micilor industriași și a capitalului românesc autohton
• Decarbonizarea sectorului industrial metalurgic și chimic românesc, în vederea menținerii competitivității
• Granturi și facilități fiscale pentru românii din diaspora care investesc în unități de producție în România
• Finanțarea educației profesionale și învățământului dual, precum și sprijinul financiar prin măsuri de ocupare activă, în rândul tinerilor și populației peste 50 de ani
Mai multe detalii puteți citi în Programul de guvernare al Partidului Național Liberal pentru perioada 2025 – 2028.
Sursa: Realitatea Din PNL
Citește și:
- 14:04 - Guvernul Bolojan, la proba bugetului. Săptămână de foc pentru Coaliție
- 15:07 - Analiză integrată finală - Ordonanță de urgență pentru stabilirea unor măsuri referitoare la resursele umane necesare instituțiilor de apărare, ordine publică şi securitate naţională
- 11:22 - Ministerul Educației, fără ministru de două luni. Bolojan ar amâna numirea ca să poată tăia veniturile
- 11:18 - Cristian Tudor Popescu, despre prestația lui Nicușor Dan la Washington: "Mi-e rușine de rușinea lui"
Urmărește știrile Realitatea din PNL și pe Google News











