Virgil Popescu: Perioada de depunere a proiectelor pentru finanțarea investițiilor în cogenerare, prelungită

Virgil Popescu: Perioada de depunere a proiectelor pentru finanțarea investițiilor în cogenerare, prelungită
Virgil Popescu - ministrul Energieia anunțat că perioada de depunere a proiectelor pentru a obține finanțare pentru sprijinirea investițiilor în cogenerarede înaltă eficiență (CHP) în sectorul încălzirii centralizate a fost prelungită până la data de 15 septembrie 2022.
Virgil Popescu - ministrul Energieia anunțat că perioada de depunere a proiectelor pentru a obține finanțare pentru sprijinirea investițiilor în cogenerarede înaltă eficiență (CHP) în sectorul încălzirii centralizate a fost prelungită până la data de 15 septembrie 2022.
„PNRR! ATENȚIE! IMPORTANT! Perioada de depunere a proiectelor pentru a obține finanțare pentru sprijinirea investițiilor în cogenerare de înaltă eficiență (CHP) în sectorul încălzirii centralizate a fost prelungită până la data de 15 septembrie 2022 ora 17.00.
Termenul inițial era data de 15 august 2022, ora 17.00.
Bugetul total estimat al schemei este echivalentul în lei a sumei de 388.050.000 euro (echivalentul în lei la cursul de 4,9195 lei/euro), compus din 298.500.000 euro fonduri europene asigurate prin Mecanismul de Redresare și Reziliență în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență – Componenta C.6 Energie și fonduri naționale de 89.550.000 euro prin aplicarea procentului de supracontractare de 30%.
Proiectele finanțabile în cadrul apelului trebuie să asigure construcția sau modernizarea unor unități de producţie a energiei electrice și termice în cogenerare de înaltă eficiență în sectorul încălzirii centralizate, pe gaze, flexibile și de înaltă eficiență, cogenerare. Investițiile trebuie să înlocuiască cel puțin aceeași capacitate a unor centrale electrice și/ sau a unor centrale de producere a energiei termice cu emisii semnificativ mai mari de dioxid de carbon (de exemplu, pe bază de cărbune, lignit sau petrol), astfel ducând la o scădere a emisiilor de GES.
Prin realizarea acestor proiecte se urmăreşte creşterea cu aproximativ 300 MW a puterii instalate în cogenerare în sistemul încălzirii centralizate.
Solicitanții eligibili sunt:
Sursa: Realitatea Din PNL
Citește și:
- 21:02 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: „Un abuz și o nedreptate periculoasă. Ora 20:55, președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel - LIVE TEXT
- 20:11 - George Simion, mesaj de forță de la tribuna Parlamentului: „Voi, puterea, ați închis Realitatea Plus”
- 18:26 - Bogdan Chirieac, reacție după retragerea licenței Realitatea Plus de către CNA: „Așa ceva nu este permis în democrație”
- 18:23 - Robert Turcescu, reacție după decizia CNA la adresa Realității PLUS: „Urmează partidele politice, mare atenție”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PNL și pe Google News











