Ilie Bolojan i-a felicitat duminică seară pe câștigătorii alegerilor parlamentare din Germania. Președintele interimar al României a subliniat importanța cooperării pentru întărirea relațiilor bilaterale și a securității europene.

”Felicitări pentru Friedrich Merz şi prietenilor noştri din CDU/CSU pentru câştigarea alegerilor parlamentare din Germania”, a transmis, duminică seară, preşedintele interimar.

În mesajul său, Ilie Bolojan a ținut să menționeze faptul că aşteaptă cu nerabdare colaborarea României cu Germania.

 
 

”Aştept cu nerăbdare să lucrăm împreună pentru a consolida relaţiile noastre bilaterale şi securitatea continentului în aceste vremuri tulburi”, a mai transmis preşedintele.

Conservatorii germani din Uniunea Creştin Democrată (CDU) şi Uniunea Creştin Socială (CSU) au obţinut o victorie în alegerile legislative anticipate de duminică, cu 28,5-29% din voturile exprimate.

 
 

La rândul său, Partidul Alternativa pentru Germania (AfD, extremă dreapta) a obţinut un rezultat fără precedent, de 19,5-20%, cel mai bun din istoria sa, conform rezultatelor sondajelor realizate la ieşirea de la urne.

Sursa: Realitatea Din PNL

Articolul precedentCRIN ANTONESCU: ”ANULAREA ALEGERILOR E FĂRĂ PRECEDENT. BOLOJAN AR TREBUI SĂ COMUNICE O DATĂ CLARĂ A ȘEDINȚEI CSAT”
Articolul următorILIE BOLOJAN PARTICIPĂ LA SUMMITUL ”DEFENSE AND SECURITY STRATEGY OF UNITY. ACTION PLAN” DIN UCRAINA