Liderul PNL, Florin Cîțu: "Din păcate pentru sănătatea economiei noastre, populiştii au cam influenţat decizii în ultimele trei luni şi se vede".

Liderul PNL, Florin Cîțu: "Din păcate pentru sănătatea economiei noastre, populiştii au cam influenţat decizii în ultimele trei luni şi se vede".
Preşedintele PNL, Florin Cîţu, susţine că "singura măsură care creşte acum veniturile nete ale tuturor salariaţilor şi nu reprezintă un cost pentru companii este reducerea contribuţiilor".
Preşedintele PNL, Florin Cîţu, susţine că "singura măsură care creşte acum veniturile nete ale tuturor salariaţilor şi nu reprezintă un cost pentru companii este reducerea contribuţiilor".
"Bineînţeles că au apărut imediat "specialiştii" din tabăra populiştilor să ne spună că o asemenea măsură ar afecta valoarea pensiei viitoare a angajaţilor de astăzi. FALS! Şi asta este încă o dovadă a valorii lor profesionale. Pensia este calculată în funcţie de salariul brut, nu de valoarea contribuţiei. Mai simplu: o scădere a contribuţiei înseamnă o creştere a salariului net astăzi. O creştere a salariului brut înseamnă o creştere a pensiei, în viitor, a angajaţilor de astăzi", a scris Cîţu, sâmbătă, pa pagina sa de Facebook.
El spune că, "din păcate pentru sănătatea economiei noastre, populiştii au cam influenţat decizii în ultimele trei luni şi se vede".
"Obiectivul numărul 1 pentru mine şi pentru PNL rămâne luarea unor decizii care să ne asigure o economie puternică (sau să ne opunem măsurilor populiste care distrug economia). Noi, PNL, am arătat că ştim să administrăm o economie lovită de şocuri neprevăzute. (...) România este în situaţia de acum doi ani. Există un şoc neprevăzut care afectează economia. Deciziile pe care le luăm astăzi garantează sau nu o revenire rapidă care să reducă inflaţia, dobânzile şi să creeze locuri de muncă. Trebuie să fie două obiective. Pe termen scurt: măsuri care să reducă impactul şocului preţurilor la energie, adică să minimizeze căderea economică. Pe termen mediu: revenirea în V a economiei. Revenirea în V este posibilă doar dacă nu cădem în plasa măsurilor populiste. Altfel spus, dacă după acest şoc economia nu îşi revine rapid, înseamnă că au fost aplicate măsurile populiste", arată Cîţu.
Sursa: Realitatea Din PNL
Citește și:
- 22:31 - Guvernul a adoptat proiectul de buget pe 2026. Salariul minim brut se majorează la 4.325 lei de la 1 iulie
- 16:50 - CSM a dat aviz NEGATIV privind numirea Cristinei Chiriac în funcţia de procuror general! Numirea lui Marius Voineag la DNA, analizată într-o ședință viitoare
- 16:31 - Ediție INCENDIARĂ diseară la 20:55: Culisele Statului Paralel cu Anca Alexandrescu!
- 16:02 - Volodimir Zelenski și Nicușor Dan au semnat acordurile și parteneriatele stategice comune, la Palatul Cotroceni
Urmărește știrile Realitatea din PNL și pe Google News











