PAPAHAGI ÎI CONSIDERĂ POLITICIENI EXPIRAȚI PE BĂSESCU, ANTONESCU, GEOANĂ ȘI HREBENCIUC. CIUCĂ E CE TREBUIE ACUM

PAPAHAGI ÎI CONSIDERĂ POLITICIENI EXPIRAȚI PE BĂSESCU, ANTONESCU, GEOANĂ ȘI HREBENCIUC. CIUCĂ E CE TREBUIE ACUM
Profesorul Adrian Papahagi consideră că e preferabil ca politicienii care și-au încheiat cariera să nu-și mai exprime cu atât de multă vehemență punctele de vedere
Profesorul Adrian Papahagi consideră că e preferabil ca politicienii care și-au încheiat cariera să nu-și mai exprime cu atât de multă vehemență punctele de vedere.
„E preferabil ca politicienii care și-au încheiat cariera să ne scutească. Nu mă mai interesează părerile lui Traian Băsescu (chit că îl stimez în continuare) sau Crin Antonescu (pe care îl voi disprețui mereu). România s-a săturat de învârtelile lui Hrebenciuc. Nu mai avem ce face cu expirați ca Geoană, care și-au tras de mult toate cartușele. Nu mai votez nici măcar în funcție de antipatia pe care mi-o stârnește Iohannis. Votez în funcție de prioritatea momentului. Avem război la graniță. Rusia amenință nu doar Ucraina, ci Europa.
Simion e cu Putin. AUR a votat împotriva ajutoarelor pentru Ucraina în Parlamentul European, a înjurat mereu Ucraina (refugiați, Bâstroe) și niciodată Rusia. Oricât ar minți, ne-am lămurit de ce parte e: de partea celor care vor să slăbească România și UE în favoarea Rusiei. Ciolacu e cu mafia. Se vinde oricui îl duce cu avionul de lux pe Coasta de Azur. E agramat, monoglot, troglodit – ar fi o rușine să avem așa președinte.
Lasconi e dezolant de ignorantă. Un prieten a numit-o "Kamala de la Câmpulung": nu e departe de adevăr. Confundă "activarea" cu "încălcarea" articolului 5 al NATO, habar n-are de nimic. Nu-i destul sexul feminin, un zâmbet forțat și entuziasm hipsteresc ca să prezidezi cu succes CSAT în aceste vremuri.
Geoană e un expirat din vechiul regim Iliescu. Cu tot stagiul lui la NATO, a declarat că ar ceda părți din țara altora lui Putin. Așa ar face și cu Basarabia? Și cu România. Nu, nu e votabil.
Cu toate păcatele lui, Ciucă e ce trebuie acum. Va avea relația care trebuie cu SUA, unde e apreciat fiindcă a luptat cot la cot cu americanii, ceea ce nu se uită.
Va avea relația care trebuie cu UE, unde PNL contează în PPE, iar PPE în PE și CE. S-a exprimat ferm pentru Ucraina și împotriva Rusiei. Pentru mine asta contează cel mai mult în contextul dat”, a transmis Adrian Papahagi, profesor la Babeș-Bolyai.
Sursa: Realitatea Din PNL
Citește și:
- 14:04 - Guvernul Bolojan, la proba bugetului. Săptămână de foc pentru Coaliție
- 15:07 - Analiză integrată finală - Ordonanță de urgență pentru stabilirea unor măsuri referitoare la resursele umane necesare instituțiilor de apărare, ordine publică şi securitate naţională
- 11:22 - Ministerul Educației, fără ministru de două luni. Bolojan ar amâna numirea ca să poată tăia veniturile
- 11:18 - Cristian Tudor Popescu, despre prestația lui Nicușor Dan la Washington: "Mi-e rușine de rușinea lui"
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PNL și pe Google News











